Sveti Valentin

Koprski škof msgr. Metod Pirih bo v nedeljo, 13. februarja 2010, ob 15.00 maševal in blagoslovil zaročence in zakonce v podružnični cerkvi sv. Valentina v Črnem Kalu.

God sv. God sv. Valentina, mučenca, v Katoliški Cerkvi praznujemo 14. februarja. Ta dan se je pod vplivom angleških in francoskih navad mednarodno uveljavil kot dan zaročencev, ko si ti med seboj še na poseben način izkažejo pozornost z obdarovanjem; zaročenci in poročeni pa se v molitvi spomnijo svojih dragih.

Uradni rimski martirologij 14. februarja beleži samo enega sv. Valentina, čeprav naj bi obstajali kar trije istoimenski mučenci. Prva slika sv. Valentina se je pojavila v NĂźrenberški kroniki (1493). Besedilo ga opisuje kot rimskega duhovnika, ki je pretrpel mučeništvo pod cesarjem Klavdijem II. (268 Lokacija: