Misijoni v Ajdovščini

Na željo Cerkve naj bi bili misijoni vsaj vsakih deset let. Misijonarit pridejo duhovniki ali redovniki od drugod. V župniji teden dni vodijo bogoslužja, imajo razne nagovore in so ves čas na voljo za sv. spoved. Misijon naj bi bil za župnijo nekakšne župnijske duhovne vaje. Prvi misijon je bil v Ajdovščini na začetjku tega [20.] stoletja. Verjetno mi ni uspelo odkriti vseh misijonov. Ponekod sem odkril le datum, ne pa tudi imen misijonarjev. Oznanilne knjige so bile v nekaterih obdobjih zelo skope.

1. Od 20. do 27. marca 1904. Misijonarji so bili lazaristi:Mihael Klančnik, Ivan Pediček in dr. Alojz Nastran. "Ljudstvo se je pridno udeleževalo, nekateri 'naprednjaki' pa niti zraven niso prišli ... Veličastna je bila procesija z misijonskim križem. Uspeh je bil večji, kot se je pričakovalo, ljudje zelo zadovoljni...." [Dnevnik župnijskega urada, leto 1904]
  2. Od 30. novembra do 8. decembra 1913
  3. Od 1. do 8. decembra 1929
  4. Od 16.do 23. novembra 1951
  5. Od 18 do 26. septembra 1960
  6. Od 14. do 22. oktobra 1967. Misijonarja sta bila salezijanca Franc Mihelič in Mirko Žerjav.
  7. Od 9. do 16. oktobra 1983. Misijonarja sta bila jezuita Lojze Markelj in Stanko Grošelj. Spovedi je bilo 850. Sad misijona je bila uvedba tihega češčenja za duhovne poklice ob četrtkih po maši. Pri anketi so ljudje izrazili željo, da bi bil misijon vsakih pet let.
  8. Od 4. do 13. novembra 1988. Misijonarja sta bila jezuita Vital Vider in Lojze Markelj
  9. Od 21. do 30. oktobra 1994. Misijonarja sta bila lazaristadr. Stanko Gerjol in Jože Planinšek

Pomembno nadaljevanje misijonov so tudi duhovne obnove, ki jih vodijo misijonarji in drugi. Če je le mogoče, je v župniji vsako leto tudi duhovna obnova.

Ivan Albreht; Osnutek zgodovine ajdovske župnije in cerkve, stran 60